V predvečer začiatku medzinárodného filmového festivalu Archeofilm Bratislava sa na pôde kinosály Slovenskej národnej galérie uskutoční slávnostná premiéra filmu Possonia: Bratislava vo Florencii. Verejnosti sa dokumentárny film predstaví v piatok 1. decembra ako prvá snímka prvého ročníka medzinárodného filmového festivalu Archeofilm Bratislava. 

Bratislava mala veľa podôb. Práve tú zo 16. storočia nám zachovala maľba v centre talianskej Florencie. Autorky knihy „Veduta Bratislavy vo Florencii. Skrytý príbeh“  Ivana Kvetánová a Margaréta Musilová sa rozhodli pretaviť príbeh jedného z najstarších vyobrazení slovenskej metropoly do filmovej podoby.

Dokumentárny film nesie názov „Possonia“, podľa nápisu, pod ktorým sa Bratislava ukrýva v slávnom Palazzo Vecchio, dnešnej florentskej radnici. Pri pohľade na maľbu potrebuje človek množstvo znalostí a fantázie, aby spoznal jedno z najstarších vyobrazení Bratislavy. Ako sa ocitla na stenách prvého nádvoria Palazzo Vecchio, dnešnej florentskej radnice, kedysi paláca rodiny Medici? Jediná maľba má v sebe desiatky príbehov… Film odkrýva okolnosti jej vzniku, objavenia, reštaurovania a predstavuje Bratislavu ako miesto korunovácie uhorských kráľov.

Režisér Daniel Dluhý zvolil pre dokumentárny film zaujímavú formu, dostane diváka tam, kam človek bežne nevstupuje. Spolu so scenáristkou filmu Ivanou Kvetánovou sa pokúsili zrekonštruovať jednotlivé kroky, ktoré privedú diváka priamo ku „prameňom“ informácií. Od bádania v archívoch, knižniciach, múzeách, cez autentické miesta Florencie a Bratislavy, ocitneme sa tam, kde by sme možno na prvý pohľad nehľadali žiadne prepojenie našich a talianskych dejín.